Какво е мнението ви за синьо-зелените водорасли

четвъртък, 15 септември 2011 г.

Устна хигиена

Устна хигиена
Устна кухина е началната част на храносмилателната система. Тя приема храна и в нея тя се смила механически. Различаваме преддверие и същинска устна кухина. Преддверието представлява пространството навън от затворените зъбни редици. Включва устните, бузата и венецът. Същинската устна кухина назад се вързва с гълтача чрез устния провлак. В нея се включват езикът и зъбите. Меки тъкани в бозайниците и човека покриват челюстите около основата на зъбите. Венецът огражда шийката на зъба и се вдава между коронките на съседните зъби. Той представлява видоизменена, добре кръвоснабдена лигавица.
Зъбите (на латински: dens) са многобройни костни образувания в устната кухина, които служат за откъсване на хапката и първична механична обработка на храната. При животните служат и като оръжие за защита, и нападение. Участват в образуването на звуците от речта.

Строеж на зъба

На зъба ясно се различават три добре обособени части:
  • коронка - намира се над венеца и шийката
  • шийка - покрита от венеца
  • корени - могат да бъдат един или няколко; разполагат се в съответстващо легло, в челюстните кости
Зъбът е изграден от:                        

Около зъба се намира зъбодържащият апарат наречен пародонт. Той включва периодонциум, околозъбна кост и венец. Периодонциумът е “амортисьорът” на зъба. Основна структура в него са колагеновите влакънца, които при хранене се опъват, т. е. зъбът опъва, а не натиска костта. Затова спомага и богатото кръвоснабдяване, нещо като омекотителна възглавница около зъба. Това е от огромно значение за постоянния престой на зъбите в устата; за разлика от тях имплантатите трудно изграждат периодонциум, натоварват костта, а това е честа причина за загубата им. Венецът предпазва и обвива костта около зъба и също участва в дъвкателния процес. Затова той е прилепнал плътно към костта около него, като малка част от него е свободна – около зъбната шийка – мястото се нарича венечен джоб. При здрав пародонт нормалната му дълбочина е максимум 2мм. Костта около зъбите е богато инервирана и кръвоснабдена, което я прави много чувствителна, но и бързо възстановяваща се област. От това произтича и бързото разпространяване на инфекции при непроведено или неправилно кореново лечение.

Зъбната плака, наричана още зъбен налеп е много тънка, пихтиеста ципа, която покрива зъбите през по-голямата част от денонощието. Състои се основно от микроорганизми. Освен тях, в състава на плаката влизат: олющени епителни клетки от устната лигавица, слюнка, сиалозахариди и др. В началото микроорганизмите в плаката са предимно нормални аеробни обитатели на устата, но в последствие, когато кислорода започне да се изчерпва, и киселинността да се увеличава, се развъждат патогенни анаеробни микроорганизми. Заедно с това се увеличава и дебелината на плаката.
Зъбната плака не може да се види с просто око. Зъболекарите разполагат със специални багрила, с които могат да я оцветят.
Зъбната плака е много вредна за здравето на зъбите и устата. Ако зъбната плака не бъде периодично отстранявана, тя минерализира под действие на минералите в слюнката и се превръща в зъбен камък, който допълнително развъжда токсични бактериални продукти, увреждащи венците. Друга последица от нередовното почистване на зъбната плака са зъбните кариеси. Но много често зъбната плака става причина за далеч по-тежки и неприятни болести на зъбите и устата.
Зъбният камък представлява зъбен налеп от калциеви соли, предимно калциев фосфат и калциев карбонат, органични вещества, остатъци от храна, мъртви клетки от устната лигавица и др.
Образуване
Зъбният камък се образува най-често под задната повърхност на долните резци и по обърнатата към бузите страна на горните кътници.
Образуването на зъбният камък протича на два стадия:
  1. Натрупване на налеп по шийките на зъбите, състоящ се от муцин, отпаднали клетки от лигавицата на устата, остатъци от храна и микроорганизми. Този налеп се появява там, където зъбите не участват активно в процеса на дъвчене.
  2. Импрегнация на мекия налеп с калциевите соли съдържащи се в слюнката.
Непочистеният зъбен камък може да предизвика възпаление на венеца, което води до парадонтоза. Гингивитът и пародонтитът са едни от най-честите заболявания на венците и другите зъбозадържащи структури. Основната причина за тяхното възникване и развитие е нередовното почистване на зъбната плака, т.е. нередовното и некачествено почистване на зъбите.
Здрави венци
Когато е здрав венецът изглежда бледорозов със зърнеста повърхност. Не показва признаци на възпаление (зачервяване, оток и кървене при миене на зъбите). Венечният ръб е разположен до и малко над емайло-циментната граница.
Гингивит
Микроорганизмите от зъбната плака отделят ензими и токсини, които причиняват отлепване на най-горната част от венеца от зъбите. По този начин зъбната плака прониква в дълбочина, развива се възпаление, образува се венечен джоб. След стареенето на зъбната плака се развива гингивит, който се характеризира с оток на венците, повишено отделяне на течност в участъка, където се прикрепват към зъбите и кървене при механично дразнене (при миене на зъбите например). При гингивит венецът е най-често зачервен поради възпалението или има синкавочервен цвят. Венечният ръб е разположен до или малко над емайло-циментната граница. Има ли кървене на венците - трябва да потърсите стоматологична помощ.
Пародонтит
Когато плаката не се елиминира повече от 14 дни, възпалението започва да се разпространява в дълбочина към периодонциума, алвеоларната кост и периоста  Алвеоларната кост започва да се резорбира (стопява). Гингивалният джоб се превръща в пародонтален джоб – вече не само венецът е отлепен, но има "стопяване на кост". Зъбите се разклащат.
Циментът върху кореновата повърхност на зъба некротизира, образува се подвенечен зъбен камък, по който се задържа плака. Пациентът вече изпитва траен дискомфорт във венците си – те кървят често болят, от устата излиза лош дъх. Понякога заболяването може да се изостри с образуване на микронекрози и гнойни абсцеси. Пародонтит е съвременното наименование на заболяването, което дълго време беше познато на пациентите като "пародонтоза".

Пародонталните възпаления могат да са причина и за други заболявания като диабет, инсулт, остеопороза, подагра, сърдечни заболявания и недоносване на бебета.

Хигиена на зъбите

80% от бактериите в устата се намират върху зъбите. Миенето на зъбите и почистването им с конец отстранява само част от бактериите в устата. Всъщност много бактерии живеят по повърхността на езика и бузите. Те водят до натрупването на плака, която може да причини кариеси и заболявания на венците. Тези микроорганизми са също и основната причина за лош дъх. За да поддържа човек личната си хигиена, той трябва да почиства езика си в продължение на 10 сек. два пъти дневно.

Основните условия за успешно премахване на зъбната плака са:
  • редовно миене на зъбите, поне 
  • през 12 часа
  • старателно измиване на зъбите:
    • всяко миене трябва да продължава не по-малко от 5 минути
    • с четката трябва старателно да се изтриват всички достъпни повърхности на зъбите, включително дъвкателната и задната им повърхност, а не само предната
  • използване на четка с твърд косъм (но не при чувствителни зъби или заболявания на венците)
  • редовна подмяна на четката за зъби (поне през три месеца)
  • редовно почистване на междузъбните пространства с конец за почистване на зъби
  • Йонна четка за зъби Соладей-еко (Soladey-eco)
    В дръжката на четката е вградена пръчица титаниев диоксид (фоточувствителен полупроводник) от най-висок медицински клас (99,98% чистота). Изложена на какъвто и да е светлинен източник (флуоресцентна лампа в банята, обикновена крушка или слънчева светлина), титаниевата пръчица в Soladey-eco преобразува светлината в отрицателно заредени йони (електрони). Пръчицата освобождава тези йони, които попадайки в слюнката, привличат положителните водородни йони от киселината в зъбната плака.
    Така киселината се неутрализира и зъбната плака се разпада. За целта не е необходима паста за зъби, тъй като водата или дори само слюнката имат ролята на катализатор в този процес. Естествената реакция на отрицателните йони към бактериите премахва плаката без усилие, по най-щадящия за венците начин.
    Поради действието на йоните, слюнката придобива естествени антибактериални свойства, които продължават и след края на почистването на зъбите.
Отлична вода за уста и гаргара е 1% разтвор СОЛЕ, приготвен от Хималайска Кристална Сол. Може да се използва като алтернатива на пастата за зъби заедно с четката Soladey-eco.

Няма коментари:

Публикуване на коментар